Kalkulácia

Je vám doma teplo? Fúkaná izolácia vám pomôže v boji s letnými horúčavami!

 

Aj vy si po každom lete poviete, že máte už dosť horúčav a zainvestujete konečne do klimatizácie? Čo tak investovať radšej do fúkanej celulózovej izolácie? Aj tá vám v lete pomôže v boji proti horúčavám a ochráni vás pred teplom, ktoré sa do domu dostáva cez strešný plášť. Dobrú službu vám spraví aj po lete.

 

 

 

 

Prečo nám je v dome teplo?

Teplo zo slnka a z vonkajšieho prostredia postupne prestupuje cez všetky stavebné materiály, ktoré ste v dome použili. To platí aj v prípade hrubších múrov a tiež v prípade domov, ktoré sú už zateplené. Určite, v starších vidieckych domoch so skutočne hrubými múrmi je prestup tepla pomalší, ale nastane. V nezateplených novostavbách stačí pozabudnúť zavrieť okno alebo zastrieť žalúzie a oteplenie priestorov je už citeľné. Prestup tepla cez materiály sa líši od druhu použitého stavebného a izolačného materiálu. Aj preto sa na týchto materiáloch neoplatí šetriť a je dobré si ich výber vopred premyslieť.

 

 

 

 

Čas, za ktorý teplo prejde dnu, viete ovplyvniť

Pri výbere izolačných materiálov sa treba zamerať na pojem fázový posun. Vysvetľujeme ho aj na našej stránke v tomto článku. Fázový posun je číslo, ktoré udáva, za aký čas prepustí izolačný materiál teplo z vonkajšieho prostredia dnu, alebo teplo z vnútorného prostredia von. Toto číslo vám teda povie, ako dobre dokáže vami vybraný izolačný materiál zadržať teplo počas vykurovania v zime v miestnosti, ale zároveň vám povie i to, ako dlho vás materiál chráni pred horúčavou, ktorá je vonku. Číslo fázového posunu ovplyvňuje aj fakt, či je dom zateplený, či má vymenené okná a akú farbu strechy má. Tmavé strechy, logicky, priťahujú slnečné žiarenie intenzívnejšie. Na všetky spomenuté faktory treba myslieť práve vtedy, keď vyberáte vhodný izolant pre vaše podkrovie alebo strechu.

 

 

 

 

Vyberajte si materiály s dlhým fázovým posunom

Najčastejšie používaným izolantom strechy sú striekaná pena, polystyrén alebo sklená minerálna vata. Pri hrúbke 25 cm však napríklad polystyrén prepustí teplo už po 2,1 hod., sklená vata po 1,4 hod. a striekaná PUR pena po 0,3 hod. To je pomerne rýchle prepustenie tepla. Na trhu nájdete aj fúkanú celulózovú izoláciu, ktorá pri rovnakej hrúbke 25 cm prepustí teplo až po 6,7 hod., čo je takmer trojnásobok času ako v prípade polystyrénu. Z dostupných izolačných materiálov je práve celulózová izolácia tým materiálom, ktorý dokáže najdlhšie odolávať prestupu tepla a zabezpečí vám príjemný komfort v lete aj v zime. Investícia do tejto izolácie ponúka výrazne vyšší komfort bývania počas letných mesiacov a nesie so sebou veľa výhod, ktoré budete užívať po celý vek vašej stavby.

 

 

 

 

Fázový posun jednotlivých izolačných materiálov:

 

Fázový posun izolačných materiálov.

 

 

 

 

Fúkaná celulózová izolácia zabráni prehriatiu domu bez potreby klimatizácie

Pozrite sa na to očami praktického človeka a porozumiete, prečo je izolácia výhodnejšie riešenie ako inštalácia klimatizácie. Väčšina tepla uniká, ale aj prichádza do domu práve cez strechu. Ak je strecha izolovaná materiálom, ktorý má nízke číslo čo sa fázového posunu týka, dostane sa do vášho domu viac tepla a rýchlejšie. Prestup tepla urýchli aj tmavá farba strechy. Ak si vyberiete materiál s vysokým číslom čo sa fázového posunu týka, teplo prenikne do priestorov pomalšie, príjemnejšia klíma v izbách vám vydrží dlhšie a to aj počas letných horúčav. Fúkaná celulózová izolácia chráni celú strechu či podkrovie a tým ovplyvňuje klímu vo všetkých izbách. Zabezpečuje to, aby sa dom neprehrieval od strešného plášťa, čiže vytvorí akýsi tepelný štít. Klimatizácia dokáže plnohodnotne fungovať len v miestnostiach, v ktorých je nainštalovaná. Celulózová izolácia funguje celý rok a nepotrebuje žiadne inštalatérske zásahy, po aplikácii si užívate všetky jej izolačné vlastnosti bez ďalších starostí. A to až 50 rokov!

 

 

 

 

Celulózová izolácia vám ušetrí náklady na vykurovanie

Klimatizácia vám službu spraví len v lete. Schladí vám miestnosti a pomôže prekonať horúčavy, spríjemní spánok. Toto isté však zabezpečí aj fúkaná celulózová izolácia, ktorá je zdravotne neškodná a ekologická - nevíri prach ani vírusy. Nefúka na vás studený vzduch, na ktorý vedia byť citlivé ľudské uši či oči, alergici alebo deti. Počas zimného obdobia dokáže fúkaná izolácia zadržať nakúrené teplo a nepustí ho tak rýchlo von. Tým pádom šetrí aj vaše náklady za vykurovanie, pretože, ako je známe, tepelné straty spôsobujú nielen okná či nezateplené steny, ale najmä zle izolovaná alebo nedostatočne izolovaná strecha.

 

 

 

 

Strecha bez izolácie vám každý rok predraží vykurovanie počas zimnej sezóny

 

Strecha bez izolácie vám každý rok predraží vykurovanie počas zimnej sezóny

 

 

 

 

Ešte toto leto môžete dať horúčavám zbohom!

Realizáciu fúkanej celulózovej izolácie zabezpečíme veľmi rýchlo a profesionálne. Od nášho prvého telefonátu, cenovej ponuky a dohodnutí sa máte do dvoch týždňov izoláciu už aj aplikovanú. Samotná aplikácia trvá v priemere 5 až 6 hodín, a je možné aplikovať ju na už existujúcu izoláciu (bez ohľadu na to, koľko rokov pôvodná izolácia má). Izolačné vlastnosti získava materiál hneď po aplikácii. Celulózová izolácia časom síce nejaký ten centimeter spadne (usadne), s týmto javom sa však ráta už pri fúkaní a preto sa nafúka potrebná vrstva. Fúkaná izolácia sa dostane do všetkých špár, aj do ťažko prístupných miest. Obalí celú strešnú konštrukciu alebo podkrovie, pokryje teda celú plochu, ktorú potrebujete izolovať. Izolácia odpudzuje hlodavce, je priedušná a okrem tepla izoluje tiež hluk. Svoje izolačné vlastnosti si dokáže udržať až 50 rokov!

 

 

 

 

Fúkané izolácie vieme aplikovať všade

Áno, čítate správne, aj do starších domov či do domov po rekonštrukcii je možné aplikovať izoláciu tak, že sa izolačné vlastnosti zachovajú v plnej miere. Na existujúcu izoláciu (polystyrén, vata) sa nafúka potrebná vrstva celulózovej izolácie a je hotovo! Pôvodná izolácia môže byť aj v zlom stave alebo degradovaná, nie je nutné ju rozoberať alebo opravovať. Fúkanú izoláciu aplikujeme aj v novostavbách a dokonca často dva tri roky na to, ako majitelia domu izolovali podkrovie vatou či polystyrénom. Dôvod je jasný; až po zabývaní sa zistili, že izolácia strechy alebo podkrovia nie je dostatočná a prestupy tepla cítiť. Celulózová izolácia si poradí aj s vlhkosťou – je tvarovo stála a prepustí potrebnú paru či vlhkosť, takže konštrukcie neplesnivejú, ani sa nerosia.

 

 

 

 

 

Pozrite si príklady použitia fúkanej izolácie

 

Možnosti aplikácie izolácie

 

 

 

 

 

Fúkaná izolácia pomôže s hlukom pod plechovou strechou

Aplikáciu fúkanej celulózovej izolácie odporúčame aj majiteľom domov, ktorí sa rozhodli pre plechovú strechu. Bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu, plechová strecha je hlučnejšia napríklad počas búrok. Zvuk na nej vytvorí aj nočný prechod zvierat (v prípade, že žijete na vidieku, prípadne blízko lesa), vietor, silnejší dážď, krúpy. Samozrejme, spomínaný hluk nespraví z podkrovia neobývateľné miesto. Kvalitná izolácia však dokáže zvuky z vonkajšieho prostredia značne eliminovať a prispeje ku komfortnejšiemu bývaniu pod touto strechou.

 

 

 

 

Investujte viac, ale len raz!

Fúkaná celulózová izolácia je drahšia ako ostatné izolanty. Cena však zodpovedá vlastnostiam, ktoré sú jedinečné a ani časom nedegradujú. V prípade, že vám aplikáciu fúkanej izolácie robí naša spoločnosť Instalem, získate ešte aj 20 ročnú záruku na aplikáciu - túto záruku nemôže dať každá firma, my sme však prešli kritériami a záruku vám dať vieme. Ak je pre vás stále sympatickejšie dať si namontovať klimatizáciu, máme pre vás ešte jedno zaujímavé porovnanie. Klimatizáciu je potrebné každý rok servisovať a čistiť, ideálne dvakrát - pred aj po letnej sezóne. Inštalácia klimatizácie si vyžaduje vŕtanie, hľadanie vhodného priestoru. V prípade celulózovej izolácie nie je nutnosť nič vŕtať ani dorábať, všetko sa deje pod strechou. Žiadny dodatočný servis po nafúkaní potrebný nie je.

 

 

 

 

Klimatizácia aj po inštalácii vyžaduje servisný zásah a mimo letnej sezóny ju nevyužijete.
Vlastnosti fúkanej izolácie si užívate počas celého roka.

 

Fúkaná celulózová izolácia plní podobnú funkciu ako klimatizácia - je však zdravšia, ekologickejšie a dlhšie vydrží.

 

 

 

 

 

 

Z praxe dostávame od našich klientov na fúkanú izoláciu chvály. Oceňujú to, že už nepotrebujú riešiť klimatizáciu. Náklady na aplikáciu sa im za dva roky vrátia na ušetrených nákladoch za vykurovanie. My ešte dodávame, že ak chcete v dome docieliť komfortnú klímu počas leta, len samotné izolovanie strechy nestačí. Zaizolovanú strechu doplňte o zateplenie vonkajších stien a nezabudnite tiež na výmenu okien.

 

 

 

 

 

 

Cenovú ponuku na fúkanú celulózovú izoláciu vypracujeme zadarmo!

 

Cenová ponuka

 

 

 

 

Autor článku: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem

 

 

Späť na ostatné články

 

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia