Kalkulácia

Máte tmavú strechu? Vďaka týmto radám vám pod ňou nebude teplo

 

Tmavá strecha dokáže počas leta dosiahnuť teplotu až 80 °C. To, koľko tepla potom prenikne cez strechu a izolačné materiály až k vám do podkrovia alebo izieb však viete ovplyvniť. Základom je kvalitná izolácia strechy. My odporúčane fúkanú celulózovú izoláciu.

 

 

 

 

Tmavá strecha priťahuje viac slnka

S týmto faktom nespravíte nič, je to proste tak. Letné teploty sa vedia vyšplhať aj nad 35 °C a teplota pod strešnou krytinou bežne dosahuje 80 °C. Strešná krytina je prispôsobená na to, aby zvládala teplotné výkyvy. Otázne je však to, ako sa správa zvyšok vášho domu a koľko tepla sa dostane do vašich miestností. Tmavé farby striech vzrastajú na popularite, dobre vyzerajú, dobre sa kombinujú s farbou fasády. Ak ste naklonení tmavým strechám, nemeňte svoj výber. Stačí, ak nepodceníte izoláciu strechy alebo podkrovia a letné horúčavy nemusíte viac riešiť.

 

 

 

 

Na čo myslieť pri tmavej streche?

 

 

 

 

  • Hľadajte izoláciu, ktorá nielen hreje, ale aj chladí

Pri výbere izolácie sa často zákazníci zameriavajú viac na zimné, ako na letné obdobie, čo je veľká škoda. Nielen tepelné straty počas chladných období sú dôležité. Aj komfort počas leta a horúčav by mal byť faktorom pri výbere izolácie. Navyše správanie sa izolačných materiálov v lete je odlišné od správania sa počas zimy. Vzhľadom k tomu, že letá bývajú z roka na rok teplejšie, je vhodné myslieť aj na toto obdobie.

 

 

 

Fúkaná celulózová izolácia udrží v zime nakúrené teplo, počas leta prepúšťa teplo z vonkajšieho prostredia pomalšie.  

Tip od nás:

Fúkaná celulózová izolácia dokáže vďaka svojim vlastnostiam udržať v zime nakúrené teplo v miestnosti. Počas leta prepúšťa teplo z vonkajšieho prostredia dnu pomalšie ako zaužívané izolácie (minerálna vata, polystyrén, striekané penové izolácie).

 

 

 

 

  • Investujte najmä vtedy, ak máte obytné podkrovie

My vieme, že šikovný majster si izoláciu obytného podkrovia spraví aj svojpomocne. V tomto prípade si vyberie práve vatu alebo polystyrén, pretože s oboma materiálmi je možné narábať aj v domácich podmienkach. Firmy ponúkajú aj prenájom strojov na fúkané izolácie, my by sme toto riešenie neodporúčali. Dôvodom je fakt, že pri samotnom aplikovaní treba poznať to, ako sa izolácia správa, koľko centimetrov ešte klesne, ako správne ju fúkať. Svojpomocné izolovanie nikdy nie je dokonalé na 100 %, často pri ňom vznikajú tepelné mosty – miesta, ktoré sa vám nedarí pokryť detailne a práve cez ne prestupuje teplo von aj dnu. Ak v podkroví plánujete bývať, investícia do izolácie by mala byť na prvom mieste, nakoľko letné horúčavy vedia pobyt priamo pod strechou výrazne znepríjemniť. O spánku pod horúcou strechou ani nemusíme hovoriť...

 

 

 

Fúkaná celulózová izolácia je vhodná pre murované novostavby a tiež pre drevodomy.  

Tip od nás:

Fúkaná celulózová izolácia je vhodná pre murované novostavby a tiež pre drevodomy. Izolujeme ňou všetky typy krovov a striech, dokonca aj v prípade, že je priestor ťažko dostupný (napr. pri pultovej streche). V prípade bungalovov zadrží izolácia teplo, ktoré prestupuje cez strechu rovno do obytnej časti. Fúkaná izolácia dobre izoluje aj hluk, ktorý vie prenášať plechová strecha do interiéru.

 

 

 

 

  • Ak máte veľké okná, nezabudnite na tienenie

Rolety alebo žalúzie – v lete, samozrejme, zastreté; dokážu oddialiť prestup tepla cez okno do miestností. Trendom v architektúre sú veľké či francúzske okná a svetlosť v izbe. Je teda vhodné, aby slnečné lúče nezohrievali okenné sklá z vonkajšej strany, resp. aby sa tento ohrev eliminoval na minimum. Rolety a žalúzie v bielom alebo v striebornom prevedení odrážajú viac žiarenia ako tmavé rolety. Ak už máte tmavé rolety, alebo si také plánujete vybrať, posilnite odolnosť domu voči teplám práve spoľahlivou izoláciou strechy.

 

 

 

Fúkaná celulózová izolácia sa dá aplikovať aj dodatočne, čiže už na existujúcu izoláciu (vata, polystyrén) bez nutnosti demontáže a zložitej prípravy.  

Tip od nás:

Fúkaná celulózová izolácia sa dá aplikovať aj dodatočne, čiže už na existujúcu izoláciu (vata, polystyrén) bez nutnosti demontáže a zložitej prípravy. Ak máte tmavú strechu aj tmavé rolety, investujte do izolácie, ktorá zmierni prechod tepla aj slnečných lúčov a dotvorí vám príjemné obytné podkrovie.

 

 

 

 

Všetky výhody fúkanej izolácie sme spísali v tomto článku

 

Výhody fúkanej izolácie

 

 

 

 

  • Zeleň spraví dobrú službu takmer zadarmo

Pasívne chladenie si viete zabezpečiť aj vďaka dostatočnému množstvu zelene. Možno je neskoro hovoriť vám o tom, že zrezanie stromov na pozemku, ktorý ste kúpili, treba posúdiť skutočne detailne. A možno je váš pozemok rovinatý a bez stromov. V tomto prípade skúste zvážiť výsadbu takých druhov, ktoré rastú rýchlo a poskytujú príjemný tieň.

 

 

 

Vlastnosti fúkanej celulózovej izolácie vydržia až 50 rokov, čo je takmer jeden život stavby.  

Tip od nás:

Ak nemáte možnosť výsadby stromov, respektíve sa vám na ich účinok nechce roky čakať, objednajte si od nás aplikáciu fúkanej celulózovej izolácie. Jej vlastnosti si užívate už od prvého dňa aplikácie, vydržia až 50 rokov, čo je takmer jeden život stavby.

 

 

 

 

  • Klimatizácia pomôže, ale zdravá nie je

Klimatizácia je rýchlym riešením, ktoré vám pomôže prekonať teplo v miestnostiach. Treba však dodržiavať zásady správneho klimatizovania, vybrať overenú značku a tiež nezabúdať na servis a údržbu, ktorá by sa mala robiť dvakrát ročne. Dodatočná montáž klimatizácie obnáša vŕtanie a tiež výber správneho miesta pre klimatizačnú jednotku.

 

 

 

Po aplikácii fúkanej celulózovej izolácie nie je potrebné inštalovať aj klimatizáciu.  

Tip od nás:

Ak by ste sa rozhodli investovať financie do izolácie a nie do klimatizácie, získate rovnaký efekt. Fúkaná celulózová izolácia dokáže v lete vytvoriť príjemnú klímu v miestnostiach a naši zákazníci už po aplikácii nepotrebovali zvažovať inštaláciu klimatizácie. Aplikácia izolácie bola bez vŕtania, neporiadku a hotová v priemere do 5 až 6 hodín v závislosti od plochy a typu strechy. Izolácia je investíciou, ktorá sa vám v budúcnosti vráti a benefitujete z nej počas celého roka, nielen v lete.

 

 

 

 

Máte k fúkanej izolácii otázky? Sem s nimi!

 

Cenová ponuka

 

 

 

 

Autor článku: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem

 

 

Späť na ostatné články

 

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia